Przejdź do listy linków
Przejdź do aktualności
Nowa wersja strony
Jak co roku, również obecnie zaplanowane jest wiele międzynarodowych imprez esperanckich na całym świecie, o których można przeczytać m.in. w Plena kalendaro de Esperanto-arangxoj oraz w Monda Kalendero. W Polsce zaplanowane są m.in. HELA - Humura Esperantista Libera Arango nad Bałtykiem (ubiegłoroczna impreza odbyła się w długi weekend majowy), pod koniec maja spotkanie esperantystów na szczycie Leskowca (Beskid Średni, blisko Andrychowa), spotkanie na Stożku Wielkim i Czantorii w czerwcu, ArKonEs (Artaj Konfrontoj en Esperanto) w Poznaniu na początku października, GRUPE w listopadzie w Gliwicach oraz tygodniowe ASo (Ago-Semajno) w Nowym Sączu po świętach Bożego Narodzenia (połączone z imprezą noworoczną:-)
Latem 2005 roku w Zakopanem miał miejsce IJK - światowy zlot młodych esperantystów (Internacia Junulara Kongreso), w którym wzięli udział uczestnicy z 49 krajów! . Wcześniej IJK odbyło się m.in. w Brazylii, Szwecji i Rosji, w ubiegłym roku w Sarajewie w Bośni, tegoroczne zaplanowane jest w Hanoi w Wietnamie.
Relacja z IJK w magazynie "Stosunki Międzynarodowe"
Dużą popularnością cieszą się także festiwale i spotkania esperantystów wszystkich grup wiekowych z całego świata tzw. UK - w ubiegłym roku odbyło się we Florencji (Włochy), w tym roku Yokohama (Japonia).
W studenckim magazynie "Multis Multum" ukazał się ciekawy artykuł o niesłychania ułatwiającym podróżowanie Pasporta Servo zatytułowany Odkrywanie świata w zasięgu ręki - polecam jego lekturę.
Przy pomocy Esperanta można stosunkowo tanio i łatwo zwiedzić świat (korzystając z kontaktów jakie daje znajomość tego języka), czego doskonałym przykładem jest wyprawa Marzeny i Wojtka, z której relacje zamieszczane są również w magazynie Poznaj Świat. Ostatnio przytrafiła im się przygoda w Nepalu w regionie Mount Everestu o której głośno również w polskich mediach: relacja1, relacja2 (na samym początku informacja ukazała się w serwisie informacyjnym Raporto.info) Różni moi znajomi właśnie dzięki Esperantu zwiedzili już m.in. Brazylię, Chiny, Australię, Turcję, Skandynawię jak i wiele innych krajów. Sam niedawno wróciłem z podobnej podróży - gdy znajdę trochę czasu zamieszczę tu raport ze zdjęciami :-)
Dzięki Internetowi przy użyciu programu Skype możesz porozmawiać z wieloma esperantystami z całego świata (sam ostatnio uciąłem sobie pogadawędkę m.in. z Japończykiem, Niemką, Węgierką, Włochem i Brazylijczykiem w ramach odbywającej się niemal codziennie, ogólnodostępnej telekonferencji w języku Esperanto). Chętnie słucham też ciekawych audycji radiowych nadawanych w tym języku, m.in. przez Radio Polonia, Radio Watykan, Radio Pekin i inne rozgłośnie.
Jeśli zainteresował Cię choć trochę powyższy opis polecam odwiedzić poniższe linki:
"Coś dla zwykłych ludzi" - ciekawy artykuł w Gazecie Pomorskiej
IJF
Między W połowie kwietnia w dniach 13-18.04.2006 odbędzie się całotygodniowy Międzynarodowy Festiwal Młodzieżowy we Włoszech - Internacia Junulara Festivalo, w tym roku poświęcony Pokojowi na świecie ("PACE").
Na przełomie kwietnia i maja, w tzw. długi weekend majowy (28.04-3.05.2006) młodzi esperantyści (jak również osoby zaczynające uczyć się Esperanta) juz po raz siódmy spotkali się na półwyspie Hel na wesołej imprezie zwanej HELA - Humura Esperantista Libera Arango organizowanej co roku przez klub Varsovia Vento. W tym roku przyjechali esperantyści z Belgii, Czech, Rosji i oczywiście z Polski. Dwa lata temu również wybrałem się na HELĘ - wtedy przyjechali esperantyści z Polski, Holandii i Rosji. Wybraliśmy się na wędrówkę wzdłuż półwyspu, odwiedzilismy fokarium, zwiedziliśmy niedawno udostępnione bunkry i fortyfikacje, muzeum rybackie zrobiliśmy sobie grilla na plaży, a niektórzy nawet zaliczyli majową kąpiel w morzu. W tym roku też nakręiciliśmy filmy o "ukrytej twarzy HELA" (niezła zabawa!), popływaliśmy statkiem, obejrzeliśmy "jajo burmistrza" ;-) zapukaliśmy do latarnika mieszkającego w swojej wieży. Można już obejrzeć zdjęcia z tegorocznej imprezy! Przede wszystkim jednak używaliśmy i uczylśmy się języka miedzynarodowego, imprezując i wypoczywając w międzynarodowym gronie esperantystów. Podobało mi się bardzo więc w tym roku znów chcę się tam wybrać :-) Może się spotkamy razem na Helu?
Klub 'AMIKECO' działający przy MDK w Andrychowie zaprasza na ZLOT ESPERANTYSTÓW na Leskowcu (922 m) i Groniu Jana Pawła II (890 m) dnia 27 MAJA 2007 ok.godziny 12:00.
Dojazd do Andrychowa: PKP, BUS, PKS z wielu miast m.in. z Bielska-Białej, Krakowa, Katowic, Oświęcimia. Dojazd z Andrychowa do przystanku Rzyki Jagódki autobusem MZK z Andrychowa: w niedziele 8:45; 10:10 , lub własnymi pojazdami do parkingu (Kuźnia). Prosimy zabrać proporce, śpiewniki esperanckie, prowiant, instrumenty muzyczne. Dojście Szlakiem Czarnym: Rzyki Jagódki - Schronisko PTTK; tam: 1 h, powrót: 45 min. Najkrótsze dojście do schroniska i zarazem najpopularniejsze. Szlak dość stromy z nielicznymi widokami. Drogę można ułatwić sobie skręcając w połowie trasy na szlak"białych serduszek" omijający największe podejście, jednak wydłużający dojście. Jeśli ktoś chce przybyć wczesniej to oczywiście można przenocować u naszych Esperantystów. Baza noclegowa i wyżywienie także w Schronisku PTTK na Leskowcu. Zapraszamy Esperantystów i wszystkich, którzy chcieliby poznać idee Esperanto. Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego Klubu MDK.ul.Szewska 7 w Andrychowie w poniedziałki w godz. 18-20 - lub pod adres : ate.amikeco@wp.pl Zapraszamy Esperantystów i sympatyków. Bliższe informacje w klubie AMIKECO MDK w Andrychowie ul.Szewska 7 w poniedziałki w godz. 18-20 ate.amikeco@wp.pl www.amikeco.andrychow.pl.
Tradycyjnie w trzeci weekend czerwca (15-16-17.06.2007) na szczycie Czantorii Wielkiej w Beskidzie Śląskim zaplanowane jest międzynarodowe spotkanie esperanckie, na które od wielu lat przyjeżdżają esperantyści z Polski, Czech i Słowacji (czasem też z innych krajów). Podczas ubiegłorocznego spotkania rozkoszowaliśmy się pięknem beskidzkiej natury i korzystaliśmy z licznych atrakcji na Czantorii. Możesz obejrzeć niektóre zdjęcia z ubiegłorocznej imprezy na Czantorii. Możliwy dojazd pociągiem lub samochodem do Ustronia Polany koło Wisły za Bielskiem-Białą, potem wyjazd na szczyt wyciągiem krzesełkowym. Noclegi na szczycie i u stóp Czantorii (przy dolnej stacji kolejki linowej) po wcześniejszym uzgodnieniu - zalecana rezerwacja. W programie m.in podziwianie okolicy z wieży widokowej, zjazd letnim torem saneczkowym, wieczorem impreza przy ognisku. Wskazane zabranie paszportu lub przynajmniej dowodu osobistego ze względu na bliskość granicy (właściwe spotkanie odbywa się w niedzielę w czeskim schronisku-gospodzie na Czantorii). Lokalizacja: mapa1, mapa2, mapa3, mapa4, mapa5, mapa6.
W tym roku zamierzamy najpierw zdobyć szczyt Stożka Wielkiego koło Wisły Głębce (dojeżdża tam pociąg i autobusy, na szczyt prawdopodobnie można też wjechać kolejką linową - przynajmniej zimą była czynna), potem chcemy udać się na Soszów Wielki i w końcu dojść na Czantorię (na wszystkich tych szczytach są schroniska, w których można zanocować i gdzie serwują smaczne górskie dania (pyszna kuchnia szczególnie w schronisku na Stożku:-) W sprawie rezerwacji noclegów na szczycie Czantorii warto skontaktować się wcześniej z Adamem czyli ze mną ;-) Najlepiej mailem lub tel. 665 980 025. W górach czekają na Was piękne widoki, urocza przyroda beskidzka, wiele atrakcji i spotkania z amatorami górskich wędrówek z różnych krajów porozumiewającymi się w Esperanto (i nie tylko). Bonvenon al la renkonto en Beskidy montaroj!. Ni atendas vin!
W dniach 6-13 sierpnia 2006 zapraszamy na światowy zlot młodych esperantystów (Internacia Junulara Kongreso) który odbędzie się w w Sarajewie (Bośnia). W ubiegłym roku bawiliśmy się na IJK w Zakopanem. Była to doskonała okazja do poznania ludzi z całego świata! Podczas IJK ogromną popularnością cieszyły się koncerty, konkursy, kursy, gry, zabawy, imprezy sportowe, odbyły się wycieczki górskie oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych w okolicznych miejscowościach, oglądaliśmy filmy, bawilismy się na dyskotekach, maiły miejsce też dyskusje, prelekcje, degustacje i inne atrakcje, które czekają na Ciebie również w Sarajewie :-) W programie m.in. koncerty, konkursy, kursy, gry, zabawy, imprezy sportowe, wycieczki górskie oraz do Wieliczki, Krakowa i okolic, filmy, dyskoteki, dyskusje, prelekcje, herbata, piwo, nie robienie niczego ;-) W ostatnich latach IJK odbyło się m.in. w Brazylii, Szwecji, Rosji - teraz imprezować będziemy w Polsce! Patronat honorowy nad imprezą objęli m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz pierwsza polska deputowana do Parlamentu Europejskiego będąca jednocześnie od wielu lat esperantystką. --> --> Możesz też szybko nauczyć się esperanta korzystając z serwisu internetowego LERNU lub multimedialnego programu Kurso de Esperanto, dzięki czemu będziesz mógł dogadać się z uczestnikami IJK z całego świata!
UK
W dniach 29.07-5.08.2006 Kongres Powszechny - Universala Kongreso - szereg imprez połączonych ze zwiedzaniem okolic, tym razem we Florencji (Włochy) (w ubiegłym roku w Wilnie na na Litwie, w przyszłym prawdopodobnie w Yokohama w Japonii).
IJS
w dniach 13-20.08.2005 Internacia Junulara Semajno - Międzynarodowy Tydzień Młodych Esperantystów koło Budapesztu, na Węgrzech, który w tym roku planowo wydłuży się do dwóch tygodni ;-).
Na przełomie września i października - w dniach 29.09 - 01.10.2006 - odbyły się XXI Esperanckie Konfrontacje ze Sztuką w Poznaniu (ArKonEs) organizowane m.in. przez poznański klub E-SENCO. W tym roku konfrontacje jak zwykle o tej samej porze roku.
W dniach 11-12 listopada 2006 odbyło się XI GRUPE - GLIVICE'A RENDEVUO de UZANTOJ kaj PRAKTIKANTOJ de ESPERANTO w Centrum Organizacji Pozarządowych w Gliwicach (ul. Jagiellońska 21 - niedaleko dworca PKP), z udziałem gości z różnych krajów (m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Hiszpanii, Nigerii, Senegalu). O planowanej w tym roku imprezie napiszemy pozniej.
W domu kultury "PODGÓRZE" na ul. Krasickiego w Krakowie w 3. weekend grudnia 2006 odbędą się XXV ESPERANTAJ TAGOJ DE KRAKOVO.
Pod koniec roku (w dniach 27.12.2006 - 2.01.2007) odbędzie się międzynarodowa młodzieżowa impreza esperancka AGO-SEMAJNO tym razem w Nowym Sączu! Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! W tym roku swój udział zapowiedzili już młodzi esperantyści m.in. z Włoch, Belgii, Chorwacji, Czech, Słowacji, Bośni - Herecegowiny, Katalonii, Francji, Węgier, Brazylii, Rosji, Litwy, Ukrainy, Węgier, Niemiec, Algerii, Holandii, Chin, Szwajcarii...
Zapewne wielu zainteresuje, że znając esperanto można dość tanio zwiedzić świat dzięki
Pasporta Servo -
popularnej wśród esperantystów - darmowej - gościnności.
Stosunkowo tanie podróżowanie umożliwiają też stowarzyszenia podróżników i turystów
Monda Turismo
. Dzięki Esperantu Wielu zwiedziło już kawał świata, czego przykładem są Marzena i Wojtek z Torunia, którzy wybrali się w kilkuletnią podróż.
Miłośnikom gór polecam esperancką stronę schroniska na Hali Krupowej
a fanom systemu spod znaku pingwina proponuję obejrzeć
esperancką wersję
Linux-Mandrake oraz przeczytać
Esperanto en Linukso (będące jedną z części Esperanto en komputilo)
i Linux-Esperanto-HOWTO (KIEL-FARI)
Siedziba główna
Światowego Związku Esperanckiego (UEA) mieści się w Hollandii
ale oczywiście w bardzo
wielu krajach istnieją prężnie działające
ośrodki tego języka - m.in. w Francji,
Kanadzie,
Niemczech,
Czechach,
Słowacji,
Stanach Zjednoczonych
(zobacz też projekt NESTO),
Wielkiej Brytanii,
Australii,
Rosji,
Chinach,
Japonii,
Finlandii,
Norwegii.
Niektóre polskie miasta posiadają własne witryny w języku esperanto - m.in.:
Gliwice,
Sosnowiec,
Malbork,
Wrocław,
Poznań,
Białystok,
Toruń,
Radzionków,
Bytom. W niektórych miastach
prężnie działają esperanckie kluby młodzieżowe - w Polsce m.in. w Warszawie - klub Varsovia Vento,
Poznaniu - klub E-SENCO, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Gliwicach-Katowicach.
Esperantyści organizują często międzynarodowe kongresy, spotkania i inne imprezy. takie jak kongres esperantystów w Gliwicach, kongres w Sosnowcu, Dni Esperanckie w Krakowie.
W przeciwieństwie do języków narodowych - takich jak niemiecki, angielski, francuski czy polski (w przypadku obcokrajowców:) - esperanto
jest dużo łatwiejsze do opanowania. Jest językiem żywym, nadającym się do wyrażania dowolnych
aspektów myśli ludzkiej. Nie jest własnością żadnego kraju, ani konkretnych ludzi (nikt nie jest uprzywilejowany) - należy
w jednakowym stopniu do wszystkich mówiącym nim. Stanowi pomost pomiędzy różnymi kulturami.
Dzieło młodego fantasty Zamenhofa jest propozycją
pomocniczego środka powszechnej komunikacji językowej dla
Zjednoczonej Europy i Zjednoczenego Świata.
Naprawdę warto się go nauczyć!
Znajomosć Esperanto może być bardzo pomocna.
Duże znaczenie ma również działalność esperantystów na rzecz współpracy między ludźmi z różnych krajów,
wymiany kulturalnej, jedności i pokoju czego przykładem są prace organizacji Grupo Monda.
Języka Esperanto używają ludzie mieszkający w wielu różnych miejscach na całym świecie. Są pośród nich osoby o bardzo różnych poglądach, przekonianiach,
identyfikujący sie z różnymi religiami (np. Chrześcijanie, Muzułmanie, Buddyści - znam osobiście esperantystów będących przedstawicielami tych wyznań m.in. z Nepalu, USA, Rosji).
Przykładem wykorzystania Esperanta są międzynarodowe msze odprawiane w języku esperanto (np. w Krakowie), spotkania i konferencje organizowane przez różne grupy esperantystów - ludzi dobrej woli będących wyznawcami różnch religii. Ciekawostką jest fakt,
że zarówno poprzedni papież Jan Paweł II jak i obecny Benedykt XVI pozdrawiają m.in. w języku Esperanto wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.
Esperanto stanowi pomost pomiędzy różnymi narodami, kulturami, religiami itp. gdyż niezależnie od różnic między ludźmi
łączy i jednoczy ich umożliwiając komunikację bez barier.
Dla osób chcących pisać na komputerze dokumenty w esperanto, a w szczególności twórcom stron WWW
(choć nie tylko) przydatny może być artykuł
Jak publikować w języku esperanto (z opisami programów Keyman i Esperanta klavaro) oraz
Czym jest Unikod? (na tej stronie dostępny jest konwerter kodowania dokumentów tekstowych)
a także informacje z oficjalnej strony Unikodu (w wielu językach, w tym
po polsku i
w esperanto)
Jeśli masz jakieś uwagi odnośnie strony, albo chciałbyś (chciałabyś) porozmawiać w lub o esperanto
-
napisz do mnie!
Zapraszam też na moją stronę domową.
(c) 2002-2007 Adam